تبلیغات
انسان ، طبیعت ، معماری - مجموعه مسکونی Vicem
محمدرضا عابدی
درباره وبلاگ

محمدرضا عابدی
آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

امروزه اهمیت و ضرورت توجه به شرایط اقلیمی در طراحی و ساخت همة ساختمانها بویژه ساختمانهایی كه بطور مستقیم مورد استفادة‌ انسان و موجودات زنده قرار می گیرند از دو نظر حائز اهمیت می باشد.
امروزه اهمیت و ضرورت توجه به شرایط اقلیمی در طراحی و ساخت همة ساختمانها بویژه ساختمانهایی كه بطور مستقیم مورد استفادة‌ انسان و موجودات زنده قرار می گیرند از دو نظر حائز اهمیت می باشد. از یك سو ساختمانهای هماهنگ با اقلیم و یا ساختمانهایی که با طراحی اقلیمی از نظر آسایش حرارتی انسان كیفیت بهتری دارند. شرایط محیطی اینگونه ساختمانها بهتر است و تنوع و تغییر روزانه و فصلی نور حرارت و جریان هوا در این ساختمانها فضاهای متنوع و دلپذیری ایجاد میكند.

 از سوی دیگر هماهنگی ساختمان با شرایط اقلیمی موجب صرفه جوئی در مصرف انرژی مورد نیاز برای كنترل شرایط محیطی اینگونه ساختمانها میشود. در برخی اقلیم ها میتوان شرایط داخلی ساختمانهای هماهنگ با اقلیم را در تمام طول سال بطور طبیعی و بدون نیاز به سیستم های مكانیكی حرارتی در حد آسایش انسان تنظیم كرد. برای دستیابی به شرایط آسایش بكارگیری راههای تامین آسایش در ساختمانها مهمترین عامل می باشد .برای تداوم مبارزه با محیط در احداث ساختمانها شرایط و مواردی باید رعایت شوند. در نهایت بایستی "طراحی ساختمان متناسب با محیط" و "انتخاب مصالح و مواد متناسب با محیط " به صورت ویژه بررسی شود. محیط  و طبیعت معمولا مواد و مصالح مورد نیاز و سازگار با افلیم را در اختیار انسان قرار می دهد. مثلا در مناطق كویری و بیابانی رس بسیار زیاد است و خشت و یا آجر حاصل از آن، در ساخت بنا مورد استفاده قرار میگیرد و ضمن عایق بودن در مقابل تغییرات حرارتی از نظر استحكام نیز گاه با تیر آهن رقابت می كند.همچنین در مناطق مرطوب جنگلی، جنس مصالح بكار رفته در بناها باید بگونه ای باشد كه در برابر رطوبت و خورندگی ناشی از آن ( عمل هوازدگی شیمیائی و فیزیكی ) مقاومت بیشتری داشته باشد.بطور كلی یك ساختمان می باید برای مقابله و مقاومت در برابر نیروهای حاصل از عناصر و عوامل آب وهوایی نظیر افت و خخیزهای درجة‌حرارت ،تغیرات رطوبت ،باران ،‌بارسنگین برف و یخ و نیروی باد و فشار طراحی شود.درجة‌حرارت از عناصر اقلیمی بسیار مهم است كه باید در احداث ساختمان مورد توجه قرار گیرد بویژه در مورد مصالح فلزی كه تغییرات دما باعث انبساط و انقباض آنها می شوددر این مورد استفاده از رنگها كه بخش وسیعی از انسولاسیون خورشید را منعكس می كند به كم كردن این گونه مسائل و مشكلات كمك می كند.بطور كلی درجة‌حرارتهای بالا و تغیرات ناگهانی درجة حرارت مشكلات زیادی را ببار می آورند. گروه معماری Emre Arolat Architects طراحی و اجرای مجموعه مسکونی Vicem را در فضایی با زیربنای 9500 مترمربع در کشور ترکیه انجام داده اند. این گروه با هدف حفظ بافت طبیعی منطقه و عدم دخالت در طبیعت بکر، این مجموعه مسکونی را در حد فاصل جاده ساحلی و دریا طراحی کردند. مجموعه مسکونی Vicem بر روی نوک یک صخره در امتداد خط ساحلی واقع شده است.منبع: سایت خبری معماری نیوز

نوشته شده توسط :محمدرضا عابدی
پنجشنبه 10 آذر 1390-05:59 ب.ظSusa Web Tools